Bes

Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Maaş Alırım?

Bireysel emeklilikte alınacak maaşı hesaplama yolları bulunmaktadır. Kişiler bu hesaplama işlemlerini yaparak ne kadar maaş alacakları hakkında bilgili edinebilmektedir.

Bireysel Emeklilik

Kişilerin emekli olmaya hak kazanabilmeleri için çalışmaları gereken süre ve gelmeleri gereken bir yaş vardır. Bu çalışma süresi ve yaşını dolduran insanlar emekli olabilmektedir. Emekli olan kişilere de verdikleri hizmet karşılığında bağlı bulundukları sosyal güvenlik kuruluşu tarafından ömür boyu maaş bağlanmaktadır.

Kişiler emekli olduktan sonra maddi olarak daha rahat yaşabilmek için bu emekli maaşının yanı sıra ek gelir olabilmesi için bireysel emekliliğe başvurabilmektedir. Bu bireysel emeklilik kişilerin bankalar ya da emeklilik firmaları aracılığıyla para biriktirmesini kapsamaktadır. Ayrıca devlette buna destek verebilmek için paranın yüzde 25 değerinde ek ödeme yapmaktadır.

Bireysel emeklilik başvurusu yapılabilecek kuruluşlardan bazıları şunlardır:

 • Anadolu Hayat Emeklilik,
 • Garanti Emeklilik,
 • Avivasa,
 • Allianz,
 • Ziraat Emeklilik.

Bireysel emeklilik maaş hesaplaması

Birey Emeklilik Sorgulama İşlemleri

Birikim amaçla yapılan bireysel emeklilik, kişilere emekli maaşının yanı sıra ücret alabilme fırsatı vermektedir. Bu paralar kişilerin istedikleri zaman çekilebilmektedir. Çekim işlemi ise tek seferde bütün paraları alma şeklinde yapılabildiği gibi aylara bölünerek maaş ödemesi şeklinde sağlanabilmektedir.

Bireysel emeklilik maaş hesaplama işlemleri bankaların ya da emeklilik şirketlerinin internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için gerekli olan bilgiler ise, kişinin şuanki ve emeklilik yaşı, aylık katkı payı miktarı ve başlangıç tutarıdır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik

Emeklilik planlamasının bugünden yapılması gerektiğinin altını çizen Ziraat bireysel emeklilik olanağı sağlamaktadır. Ziraat Bankası ile bireysel emeklilik hesabı açan kişilerin belirlediği tutar her ay hesaplarından ya da kredi kartlarından düzenli olarak tahsil edilmektedir. Katkı payı ödeme tercihleri aylık yapılabildiği gibi 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık şeklinde de yapılabilmektedir. Belirlenen bu emeklilik planı yılda 4 kez, fon dağılımı ise yılda 6 kez değiştirilebilmektedir.

Ziraat bireysel emeklilik cayma hakkında detaylı bilgilere ise bankanın internet sitesinden ya da şubelerden ulaşılabilmektedir.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik için bankalar dışında başvurulabilecek adreslerden bir tanesi Anadolu Hayat Emeklilik’tir. Anadolu Hayat Emekliliği tercih eden kişiler para biriktirmeye şimdiden başlayıp emeklilik dönemindeki hayat standartlarını yukarı çekebilmektedir. Kişiler ihtiyaçlarına uygun şekilde bireysel emeklilik hesapları açabilmektedir. Bireysel emeklilik toplu para hesaplama işlemi ise Anadolu Hayat Emekliliğin internet sitesinden yapılabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları

Bireysel emeklilik sigortasının yanı sıra bireysel emeklilik yatırım fonları da bulunmaktadır. Yalnızca BES’e giren kişilere verilen yatırım fonları, emeklilik sözleşmesi çerçevesinde tahsil edilen bir fondur. Tercih edilebilecek bu fonlardan bazıları şunlardır:

 • Gelir amaçlı fonlar,
 • Para piyasası fonları,
 • Kıymetli madenler fonları,
 • Büyüme amaçlı fonlar,
 • İhtisaslaşmış fonlar.

Bu fonların getirileri yıllık olarak değişebilmektedir. Son dönemin en çok tercih edilen fonlarından bir tanesi ise altın fonudur. Kişiler bu fonun risk oranının daha düşük olduğunu düşünmekte ve yatırımlarını yapmaktadır. Bu altın fonu da kişilerin yüzlerini kara çıkarmamış ve yüzde 39’a varan bir getiri sağlamıştır.

Bireysel emeklilik fonlarından almak isteyen kişiler alacakları fonlar hakkında detaylı bilgi edinmelidir. Aksi halde bu fonlar kişileri zarara da uğratabilmektedir. Hangi fonun getirisi daha fazla ya da hangi fon daha güvenilir gibi soruların yanıtlarını almak isteyen kişiler bankalar ya da emeklilik şirketleri ile iletişime geçebilir ve tüm bireysel emeklilik fonları ile ilgili olarak detaylı bilgi alabilmektedir.

İlgili Video;

Gönderiye Ait 4 Yorumlar

 1. serkan Reply

  Şu bireysel emeklilik olayını bir türlü anlamadım zaten… Kimi maaş yerine toplu para veririz diyor. O zaman bankada mevduat hesabından ne farkınız var? Bu sadece bizim ülkede mi böyle yoksa tüm ülkelerde mi bilmiyorum.

 2. Ebru Elçiboğa Reply

  Bireysel Emeklilik Sistemi otomatik katılım yönetmeliği değişti. Cayma hakkını kullanıp sistemden ayrılanlar 3 yıl içinde yeniden sisteme otomatik olarak dahil edilecek. #

 3. Polat Akbulut Reply

  Axa Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvuranlar geleceğini erkenden
  güvenceye alır.  

 4. hayriye Reply

  Merhaba, öncelikle bu güzel site için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı;
  Şu an 32 yaşındayım. Aylık xxx bir rakam ödeme yapmam durumunda, kaç yaşında bana maaş bağlanır? Bilgi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir