Bes

Bireysel Emeklilik Ne Zaman Çekilir?

Bireysel emeklilik çekilme zamanı duruma göre değişebilmektedir. Kişi emekli olduğunda bu parayı alabildiği gibi isterse de mazeret bildirerek erken şekilde sistem ayrılabilmektedir. Fakat bu sistemden erken çıkma bazı kesintilere yol açmaktadır.

Birey Emeklilik Sistemi

Kişiler ister memur ister işçi olarak çalışsın bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olarak çalışmaktadır. Tamamlamaları gereken yaş ve çalışma süresini dolduran kişiler emekli olduktan sonra bu sosyal güvenlik kuruluşu tarafından emekli maaşına bağlanmaktadır. Bu sosyal güvenlik kuruluşları şunlardır:

  • Emekli Sandığı,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK),
  • Bağ-kur.

Fakat emekli olduktan sonra alınacak bu emekli maaşı kişileri yaşam standartları açısından tedirgin edebilmektedir. Emekli maaşı, maaştan çok daha düşüktür. Bu da emeklilik sonrası maddi konular hakkında kişileri gerebilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı insanlar çalışma hayatları sırasında Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) kayıt olmaktadır. Bireysel emeklilik nedir sorusuna verilebilecek yanıt ise kişinin emekli olduktan sonra kullanabilmesi için para biriktirmesidir. Bu birikimleri devlet de teşvik etmekte ve paranın yüzde 25’i kadar katkı vermektedir.

Kişiler sağlıkları ve enerjileri yerindeyken emeklilik zamanlarında yaşam standartlarını düşürmemek adına şimdiden para biriktirmeye başlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemleri

Bireysel emeklilik sistemine bankalar aracılığıyla dahil olunabildiği gibi emeklilik şirketleri ile de katılınabilinmektedir. BES biriken para sorgulama için de bazı yollar bulunmaktadır. Bankların internet sitesinden BES’e dahil olunduğunda sonunda ne kadar para alınabiliri sorgulamak mümkündür. Bunun için hangi bankadan bireysel emekliliğe başvurulacak ise o bankanın internet sitesine girilmesi ve yaş, emeklilik yaşı, yatırılacak para gibi bilgileri doldurmak yeterlidir.

Bankalar, genel itibariyle bireysel emeklilik sistemine giriş yapılırken verilen talimat doğrultusunda kişinin hesabından parayı otomatik şekilde çekmektedir. Bu talimatlar aylık olabileceği gibi 3 aylık, 6 aylık ve yıllık da olabilmektedir. Bunu kişi kendisi belirlemektedir. Bu talimatlarda belirli bir hakka kadar değiştirilebilmektedir.

BES’te Biriken Paraların Alınması

Sisteme dahil olarak para biriktirmeye başlayan kişiler bireysel emeklilik paramı ne zaman alabilirim sorunu sorabilmektedir. Bu paranın alınabilinmesi için sistemden ayrılma nedeni olması gerekmektedir. Bu nedenlerin en temeli emekli olduktan sonra ayrılmaktır. BES’e en az 10 yıl boyunca katkı payı ödenmesi gerekmektedir. 56 yaşına gelmiş ve en az 10 yıl boyunca katkı payı vermiş kişiler bu birikimlerini çekebilmektedir.

Bunun yanı sıra BES’ten ayrılma sebebi olarak ölüm ve sakatlık hali de gösterilebilmektedir. Kişi bireysel emeklilik süresini ve yaşını doldurmasa bile yaşadığı kaza ve sakatlık sonrasında biriktirdiği paranın tamamını emeklilik şirketinden alabilmektedir. Şayet kişi ölmüş ise biriken bu paralar mirasçısına verilmektedir.

Ayrıca kişiler bir sebep belirterek de BES’den ayrılabilmektedir. Fakat bireysel emeklilikten erken ayrılma durumunda bazı kesintiler yapılmaktadır. Bu sistemden ayrılmak için kişilerin cayma hakları da bulunmaktadır. Bireysel emeklilik iptali durumunda cayma şartları sağlandığında kişilere paraları iade edilmektedir.

Bireysel Emeklilik Para Çekme Yolları

Bireysel emeklilikten paraların alınabilmesi için belli bir katkı payı ödeme süresi ve gelinmesi gereken yaş vardır. En az 10 yıl boyunca katı payı yatıran ve 56 yaşına gelmiş kişiler bireysel emeklilik paralarını almaya hak kazanmaktadır. Bu paraların da alınmasının bazı yolları vardır.

Kişiler isterlerse biriktirdikleri tüm parayı tek seferde çekebilmektedir. Toplu paraya ihtiyacı olan insanlar bu yola başvurmaktadır. Bunun yanı sıra biriken bu paralar aylık belirli ücretler ile de çekilebilmektedir. Birçok insanın tercih ettiği bu yöntem, kişilerin maaş alıyor gibi bireysel emeklilik parasını almasını sağlamaktadır.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. nadire Reply

    Bireysel emeklilik ile ilgili bence herkesin kafasında soru işareti olan bir durum bu… Mesela ben aylık 200 lira yatırıyorum. Devlet desteği ile 250 olarak yatıyor. Kaç sene sonra maaş ya da toplu para alabilirim? Bunun isteği bana mı ait?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir