Bes

Bireysel Emeklilik Dondurma

Bireysel emekliliği durdurma işlemleri cayma hakkı ve iptal etme durumlarında yapıldığı gibi değildir. Bireysel emeklilik hesabına para yatırma işlemi kesildiği anda hesap donar. Bunun için bireyin dilekçe vermesine gerek yoktur. Bireysel emeklilik dondurulabilir mi, sorusunun cevabı için bireysel emekliliğin bağlı olduğu şirket veya fona dilekçe vermeye gerek yoktur. Çağrı merkezleri, mail veya posta yoluyla iletişim sağlamaya da gerek yoktur. Para yatırılmadığı takdirde bireysel emeklilik hesabı donar. Bireysel emeklilik hesabı dondurulduğunda kesinti yaşanılabilir. Devlet katkısı hesaba ödeme yapma işlemi kesildiği andan itibaren, yatmamaya başlar. Tekrar ödeme işlemi başladığı takdirde devlet katkısı da devam etmektedir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik nedir

Bireysel emeklilik nedir?; Bireyin emekli olabilmesi için, aylık gelirinden belirli bir kısmının bir kuruluşa veya bankaya yatırarak emekli olmasını sağlayan sistemdir. Bireysel emeklilikten ayrılma, cayma veya iptal etme gibi durumlar mevcuttur. Dondurma işlemlerinde para yatırılmadığı sürece hesap durur. Yatırıldığında tekrar aktifleşir. Bireylerin çalışma hayatı boyunca yaptığı yatırımların sayesinde emeklilik yaşı geldiğinde hayat standartlarını devam ettirme ve yaşamına devam etmek için aldığı emekli maaşı olacaktır. Çalışma hayatı boyunca sağlanan yatırımlar sayesinde emeklilik mümkündür. Şirket veya fona başvuruda bulunarak, bu işlem gerçekleştirilebilir. Bireysel emekliliğe başvuruda bulunmak için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli olacaktır. Bireysel emeklilik çoğu bireyler için avantaj olarak gözükse de bazı bireyler hala duruma olumlu bakmamaktadırlar. Bireysel emekliliğin avantajları, dezavantajlarından daha fazladır. Olumlu yanları oldukça fazladır. Bu anlamda bu fırsatı değerlendirmek isteyen birey sayısı artış göstermektedir. B

Bireysel Emekliliğin Avantajları Nelerdir?

 • Emekli yaşına gelindiğinde, çalışma hayatı boyunca yapılan yatırımların karşılığı alınır.
 • Emekli maaşı düzenli olarak yatar.
 • Rahat ve kolay ödeme şekillerinden yararlanarak hem çalışma hayatında hem de emekli hayatında avantaj sağlanılabilir.
 • Bireysel emeklilik sistemi vergiden muaftır.
 • Yatırım yapmanız sağlanır.
 • Bireysel emeklilik ödemelerini bütçeniz doğrultusunda azaltabilir veya arttırabilirsiniz.
 • Geleceğe yatırım olarak nitelendirilmektedir.
 • Bütçeniz yani yatırım olarak kullandığınız tutar devlet tarafından %25 oranında artış gösterir.

Bireysel Emeklilik Başvuruları Nereden Yapılır?

Bireysel emeklilik başvurusu alan, şirket veya fonlara başvuru yaparak bireysel emeklilik başlatılabilir. Başvurular şirket veya fonun mail adresinden, faks yoluyla veya çağrı merkezleri ile yapılabilir. Başvuru sonrasında talep iletilir. 10 iş günü içerisinde geri dönüş sağlanır. Geri dönüş sonrasında, şirket veya fon tarafından belirtilen konumda sözleşme imzalanır ve bireysel emeklilik başvurusu tamamlanmış olur.

Bireysel Emeklilik Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

İstenildiği zaman bireylerin bireysel emeklilik dondurma hakkı vardır. Zamanında ödenmeyen bireysel emeklilik katkı payında ödeme tarihide dahil 3 ay içinde, bireysel emeklilik hesabına ödeme yapılmadığı takdirde, sözleşmeye yani bireysel emekliliğe ara verildiği otomatik olarak kabul edilir. Ödemeye ara verildiği takdirde ara verme süresince Emeklilik Planının yani ödeme işlemlerinin düzenli olması için yapılan ödeme planının dışına çıkıldığı için kesintiye uğrar. Eğer süre bir yıldan fazla olursa, emeklilik planında bu durum belirtilir. Emeklilik Gözetim Merkezi şirket tarafından, emeklilik hesabına ilişkin olan ve bu zamana kadar yapılan ödeme tutarından, sabit giderlerden ve yatırımından indirebilir. Ödemeye ara verilmesi takdirinde; bireysel emekliliği olan bireyin devlet katkısından yararlanma şansı da sonlanmıştır. Devlet katkısından ödeme yapmadığı süre boyunca yararlanamaz. Fakat ödemeye devam etmeye başladığı günden itibaren devlet katkısı %25 oranla eklenmeye devam eder. Bireysel emeklilik ara verme kesintisi olarak sadece ödeme planının dışına çıkıldığı için yaşanır.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

 1. Murat Reply

  Bireysel emekliliğim vardı. Bir süre ödeme yapmadım. Yaklaşık 14-15 ay kadar, acaba iptal edebilirler mi? Çünkü bir arkadaş, poliçemi iptal edebileceklerini ve buradan asıl parayı kazandıklarını söylemişti.

 2. Yıldırım Reply

  Bes dondurulunca fon isletim kesintisi devam eder mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir