Bes

Bireysel Emeklilik Başvuru Şartları

Bireysel emekliliğe başvurmak için şartlar mevcuttur. Fakat önce bireysel emeklilik nedir, sorusunun cevabı öğrenilmelidir. Bireysel emeklilik; Bireyin emekli olabilmek için, bir şirket, banka veya kurumla anlaşarak düzenli ödeme yapması kaidesiyle emekli olmasını sağlamaktır. Emeklilik dönemi için, çalışma hayatında yapılan düzenli ödemeler sayesinde, standart ölçülerde hayata devam edebilmeyi sağlar. Bireysel emekliliğe başvuru için, bu işlemi yapan şirketlere gidilmelidir. Şirketler tarafından bireysel emeklilik başvuru formu ve sözleşmesi verilir. Bu sözleşme imzalanmadan önce iyi okunmalıdır. Şartlar şirketten şirkete değişiklik göstermektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları

Bireysel emeklilik sistemi olumsuz bir işlem olarak gözükmemelidir. Sistemin getirdiği faydalar, çalışma hayatı bittiğinde oldukça çoktur. Emeklilik hayatı için yatırım yapmak, çalışma hayatında mantıklı gelmektedir. Sunduğu fırsatlar değerlendirilerek, avantaja dönüştürülebilir. Bireysel emeklilik sisteminde yatırılan tutara %25 kadar bir tutar daha eklenir. Bu eklenen tutar devlet katkısı olarak bilinmektedir. Devlet katkı sağlarken, bireyin özel durumuna, gelir durumuna veya iş olanağına bakmaz. Yatırılan her ay pay için mutlaka %25 tutar ekler.

Çalışma hayatında birikim yapmak bireyleri oldukça zorlayacaktır. Bu anlamda emekli olunduğunda da yaşanılan hayat standartlarına devam edebilmek için, bireysel emeklilik faydalı olacaktır. Uzun vadeli birikim sağlamaktadır. Aylık veya yıllık olarak yatırılan tutarlar, emekli olunan süreye kadar birikir. Bağ-Kur, Emekli sandığı, SSK fark etmeksizin çalışma hayatı boyunca emekliliğe yatırım yapılabilir. Seçilen şirket bireysel emeklilikte büyük önem taşımaktadır. Yatırılan tutarın iyi değerlendirebileceği şirketler seçilebilir. Çalışma hayatı boyunca biriktirdiğiniz tutar sayesinde emekli gelirine sahip olursunuz. Bu durum çalışma hayatında çok düşünülmüyor olsa da, hayat standartlarının devam edebilmesi için önemli bir husustur.

Zorunlu BES Nedir?

Zorunlu bireysel emeklilik kanunu 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Zorunlu BES sistemi otomatik olarak gerçekleşecektir. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yürürlüğe giren bu uygulama sayesinde zorunlu olarak bireysel emeklilik sağlanmaktadır. Çalışan bireylerin, çalışma hayatları bittiğinde, emekli yaşı gelindiğinde de çalışma hayatı boyunca birikimlerini kullanarak emekli maaşını alma hakkına sahiptirler. 1 Ocak 2017 öncesinde gönüllü olarak başvurulan sistem, yürürlüğe giren kanun ile zorunlu hale getirilmiştir. Bireysel emeklilik sistemi için çalışan şirketler, bireyler için uygun ödeme planı hazırlarlar. Zorunlu BES olarak geçen kanunda, ilk aşama otomatik olarak ilerletmektedir fakat bu işlemi yapmak istemeyen bireylerin 2 ay içerisinde cayma hakları mevcuttur.

Bireysel Emekliliğe Kimler Başvurabilir?

  • 45 yaşın altında olan bireyler,
  • 45 yaşın altında olup kamu veya özel sektör çalışanlarının tamamı,
  • 18 yaşını doldurmuş bireylerde başvurabilir.
  • Çalışma hayatı boyunca birikim yapıp, emeklilikte hayat standartlarına devam etmek isteyen bireyler bireysel emeklilik için başvuru yapabilir.

BES başvuru şartlarında, emeklilik için ödeyebileceği 3 aylık, aylık veya yıllık gibi sürelerde eline cüzi miktarda para geçen bireyler ve 18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur. Emeklilik maaşı avantajını çalışma hayatında birikim yaparak yapma işi oldukça avantajlıdır. Emekli olmak için ve emekli olma yaşı gelindiğinde çalışma hayatına devam edemeyecekler için kaçırılmayacak fırsat olarak nitelendirilmektedir. Yapılan birikimler doğrultusunda, emekli olunduğunda da rahat bir hayat sağlanmaktadır. Bu işlem için bireysel emeklilik şirketleri veya fonlarına başvuruda bulunulabilir. Başvuruda bulunmak için SSK, Bağ-Kur veya emekli sandığına kayıtlı olmak gerekmemektedir. Şirketler ve fonlara yapılan yatırımlar, mantıklı harcamalar doğrultusunda ilerlemektedir. Emekli maaşını ve emekli olma fırsatını kaçırmamak için en uygun şirket veya fona başvuru için gidilebilir.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. sadık Reply

    Zorunlu bireysel emeklilik sistemini en başta ülkece anlamadık. Fakat yeni yeni kıymetini öğreniyoruz. Yalnız benim anlamadığım 45 yaşın üstündeki çalışanlara neden yapılmıyor? Bu insanların da bireysel emeklilikten faydalanma hakkı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir