Bes

Bes Nedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, ne işe yarar, sistem hakkındaki bütün detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Nisan 2018 tarihi ile uygulamaya koyulan bir kanundur. Bu kanun çerçevesinde 45 yaş ve 45 yaşın altında çalışan işçileri ve memurları kapsamaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi, işçi ve memurların yaptıkları tasarrufların yatırıma dönüştürülmesinin planladığı bir sistemdir. Emeklilik sisteminde yer alan birçok kural ve faaliyet sadece 45 yaş altındaki çalışanları kapsamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES, 45 yaş ve 45 yaşın altındaki işçi ve memurları kapsayan yeni bir sistemdir. Bu sistem Türkiye Cumhuriyeti tarafından kanun ile yürütülmekte, düzenlenmekte ve korunmakta olup 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle kabul edilmiştir. Bireysel Emeklilik Sistemi uzun vadeli emeklilik yatırımlarının yapılmasını hedeflemektedir. Refah seviyesinin yükseltilmesi gibi hedefleri de içinde barındıran Bireysel Emeklilik Sistemi ile devlet bünyesinde bir kaynak oluşturulması hedeflenmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tüm çalışanlar ücretli bir şekilde bu sisteme dahil edilecektir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: ARAÇ KASKOSU NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemine Geçiş

Bireysel Emeklilik Sistemine geçiş yapılması için kademeli olarak ilerlenmesi planlanmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olacak 45 yaş altı tüm çalışanlardan ücret istenecek ve bu ücret karşılığında sistemde yer almaları sağlanacaktır. Sisteme girdikten sonra çıkmak isteyen çalışanlar için 2 aylık bir süre verilmektedir. 2 ay içinde sistemden cayma hakları mevcut olacaktır. Ancak 2 ay sonra çıkmak isteyen işçiler ve memurlar için nasıl bir yaptırım uygulanacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Bireysel emeklilik iptal şartları ise değişiklik göstermektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kademeli Geçiş

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçiş yapılması için kademeli olarak ilerlenecek olup bu ilerleme aynı zamanda sistemin denemesi olacaktır. Her aşamada belli sayıda işçi ve memurun sisteme dahil edileceği açıklanmıştır. İlk aşamada bin ve binin üzerinde çalışana sahip olan özel sektörde yer alan kurumlar dahil edilecektir. 1 Ocak 2017 tarihli çalışma gösteren memurlar da sisteme ilk aşamada dahil edilecektir. Dahil edilecek memurlar ise kendi içlerinde yine kategorilere ayrılmıştır. İlk dahil edilecekler arasında genel bütçe ve özel bütçeli idarelerde çalışan memurlar yer almaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Temmuz 2018

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Temmuz 2018 itibariyle dahil olacak gruplar ise küçük gruplu iş yerleri olacaktır. Özellikle 10 ila 49 kişi arasında çalışanı olan kurum, kuruluş ve küçük işletmeler en son dahil edilecek olanlar arasında bulunmaktadır. 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle minimum 10 kişi ve maksimum 49 kişi çalıştıran kurumların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne alımları yapılacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Edilecek Olan Son Grup

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilecek son grup ise en az 5 kişi ve en fazla 9 kişi çalıştıran küçük işletmeler olacaktır. Bu işletmeler genellikle KOSGEB destekli olmak üzere diye ayrılmalara gidebilmektedir. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilme aşamasında KOSGEB destekli ya da KOSGEB desteksiz olarak ayrılmayarak tek bir bütün olarak gösterileceklerdir. Yeni yılın ilk günü 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle az sayıda personeli bulunan iş yerleri, işletme ve kurumlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilecektir. Bunun için en az 5 kişi çalıştırılması gerekmektedir. Üst limit ise 9 kişidir. Bu sistem ile toplamda 14 milyon Türkiye Cumhuriyeti çalışanın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmesi planlanmaktadır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: ARAÇ SİGORTASI NEDİR?

Bireysel Emeklilik İle Maaş Kesintisi

Bireysel emeklilik maaş kesintisi yaşanacağının habercisidir. Maaşlarının yüzde 3’ü kesilecek olup devlet katkısı ise yüzde 25 olacaktır. Toplamda yüzde 28’lik bir dilim Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılacaktır. Eğer çalışan kişi maaşından daha büyük yüzdeler kesilmesini ister ise işvereni ile görüşerek limit arttırma talebinde bulunabilecektir. Bu süreç içinde devlet tarafından verilen katkı payı yine yüzde 25 olarak devam edecektir.

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Sistemi cayma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu cayma hakkı süresi sisteme dahil olduktan sonra 2 ay olarak sınırlandırılmıştır. Sisteme dahil olan bir işçinin 2 ay içinde cayma hakkını kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde zorunlu olarak tutulacaktır. 2 ayı geçiren ve sistemden çıkmak isteyen işçiler için ise nasıl bir yaptırım uygulanacağı açıklanmamıştır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Yüzdesi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde çalışanların maaşından en az yüzde 3’lük bir tutar kesintisi olacak. Ancak bu payı değiştirmek isteyenler yüzde 3’lük dilimi arttırabilmek için talepte bulunabilmektedir. Zorunlu BES kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yüzde 25’lik bir teşvik payı eklenecektir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden caymayacak olan kişilere ise 2 ayın sonunda 1 kerelik olmak üzere 1.000 Türk Lirası destek sağlanacaktır. Sağlanan bu desteğin geri alımı ise yapılmayacak olup Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılacaktır. Biriken bireysel emeklilik fonunu 10 yıl sonra almak isteyenler ise devlet tarafından toplam tutarın yüzde 5’i kadar ek ödenek sağlanmaktadır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: DASK NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sisteminden Kaç Kişi Yararlanabilecek?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden devlet planlamasına göre 45 yaş ve 45 yaş altında olan kişilerin dahil edilmesi planlanmaktadır. Bu süreç içinde 13 milyon vatandaşın bu sistemde yer alması hedeflenmektedir. 1 Ocak 2017 itibariyle başlayan ve 45 yaşını doldurmayan vatandaşlar işverenleri sayesinde sisteme 1 yıl erken giriş yapmış bulunuyor. 2018 yılı itibariyle ise kademeli olarak girişler yapılmaya başlanmıştır. Zorunlu BES 2018 kapsamında gerçekleştirilecek olan kademeli alımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle binden fazla çalışanı bulunan kurumlar sisteme dahil edilmiştir.
 • 1 Nisan 2017 tarihi ile 250 kişiden fazla çalışanı bulunan kişiler sisteme dahil edilmiştir.
 • 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle minimum 100 ve maksimum 249 kişi çalıştıran iş yerleri sisteme dahil edilmiştir.
 • 1 Ocak 2018 tarihi ile 50 ila 99 kişi çalıştıran iş yerlerinin sisteme girişi yapılmıştır.
 • 1 Temmuz 2018 tarihi ile 10 ila 49 kişi çalıştıran iş yerlerinin sisteme girişleri yapılmıştır.
 • 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren son grup olan 5 ila 9 kişi arasında personeli bulunan iş yerleri sisteme dahil edilecektir. Son grup alımından sonra ise BES sistemi kapatılacaktır.
Zorunlu Bireysel Emeklik Sistemi’nin Amaçları

Zorunlu bireysel emeklilik nasıl olur ve sistem nasıl devam eder soruları 2017 yılı itibariyle iş yerleri tarafından merak edilmeye başlanmıştır. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin uygulanma amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İstihdam oranını arttırmak ve bu sayede işsizliğin önüne geçmek,
 • Ekonomiye katkıda bulunurken özellikle yerel ekonominin canlanmasını sağlamak,
 • Sürdürülebilir bir ekonomi planı çıkarmak,
 • Çalışanların refah seviyesini arttırırken emeklilik dönemlerinin rahat geçmesini sağlamak Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amaçları arasında yer almaktadır.
İNCELEYEBİLİRSİNİZ: SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Riskleri

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin faydaları olduğu gibi riskleri de bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin risklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Enflasyon sebebi ile oluşabilecek değer kayıplarından herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nin getirisi ekonomik duruma ve gelişmelere göre şekillenmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer alan çalışanların kâr edecekleri kesin değildir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi diğer emeklilik yatırım sistemlerine göre oldukça geri planda kalan ve geliştirilmesi gereken bir sistemdir.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

 1. berkan Reply

  Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili aklımda bir çok soru işareti vardı. Bu mükemmel yazınızdan sonra her şeyi en ince detayına kadar öğrenmiş oldum. İlk başta yadırgasam da artık bireysel emeklilik sistemine destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir