Bes

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bireysel emeklilikte devletin katkısı; bireyleri, şirketlere başvurmaya yönlendiren en büyük etmenlerden sayılmaktadır. Devlet katkısı sayesinde bireysel emekliliğe yapılan yatırım daha da kolaylaşmakta ve emekli olma ihtimali artmaktadır. Çalışma hayatı bittikten sonra emekli maaşı ile aynı hayat standartlarına devam etmek için mantıklı bir iş olan bireysel emeklilik başvuruları şirket veya fonlara yapılmaktadır. Bireysel emeklilik devlet katkısı hesaplama işlemleri, belirli kural ve şatlar doğrultusunda yapılmaktadır. Devletin bireyin, bireysel emekliliğine ödediği miktara göre katkı sağladığı bilinmektedir. Devlet katkısı bireyleri, bireysel emekliliğe teşvik etmekte çok faydalı bir çalışma olarak tanımlanmaktadır. Devlet katkısı çıktıktan sonra, devletin desteği azımsanmayacak derecede fazladır. BES başvurusunda bulunmak isteyen bireyler şirket veya fonlara gidebilir. Şirket veya fon tarafından doğru bir şekilde yönlendirilecek olan bireyler, önlerine sunulan sözleşmeyi dikkatli şekilde okumaları gerekmektedir. Devlet katkısı sayesinde bireysel emeklilik hakkını kullanan ve çalışma hayatında yatırım yapan birey sayısı çoğalmıştır.

Devlet Katkısı Nedir?           

Bireysel emeklilikte devlet katkısı; Bireyin her ay, üç ayda bir, altı ayda bir veya yıllık olarak şirkete emekli olmak ve emekli maaşı hakkı için yatırdığı tutara devletin %25 oranla katkı sağlaması işlemidir. 29 Haziran 2012 yılında Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile kurallar ve kanunlar değişiklik göstermiştir. Bu kanunlar resmi gazete ve resmi kanallar aracılığıyla duyurulmuştur. Bireysel emeklilik için devlet bu fırsatı tanırken, bireyleri de emeklilik için şirket veya fonlara başvuruya teşvik etmiştir. Bireysel emeklilik başvurusu yapan ve ödemelerine ilk başladığı günden bugüne kadar her ödeme de %25 oranla devletin katkısı sağlanmaktadır. Bir yıl içerisinde brüt asgari ücretin %25’i devlet katkısı ile kazanılacaktır.

Devlet Payına Hak Kazanmak İçin Gerekli Şartlar

Bireysel emeklilikte devlet katkısı imkânından yararlanabilmek için gerekli şartlar sunulmuştur. Devlet katkısı aşamalı olarak atlanıp, hak kazanılacaktır. Bireysel emeklilik başvurusu yapan bireylerden en az 3 yıl bireysel emeklilikten caymadığı, iptal etmediği veya ayrılmadığı takdirde devlet katkısı %15, sistemde 3 yılı geride bırakıp en az 6 yıl kalan bireysel emeklilik için uğraşan bireylere %35, sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduran bireylerde devlet katkısı %100 olurken, sistemde 10 yıl kalan bireyler için ise %60 oranında devlet katkısı sağlanacaktır. Bireysel devlet katkısı üst sınırı 2018 itibari ile 6.088,050 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet Katkısı Kesintisi Nedir?

Devlet katkısı, bireysel emeklilik içi başvuru yapan bireylerin şirkete veya fona ücret yatırarak, işlemlerinin devam etmesini sağlarken devletin de bu duruma katkı yapması olduğu söylenmişti. Bireysel emeklilik işlemlerinde, devlet katkısı işlem iptalinde kesilir. Cayma, iptal etme veya bireysel emeklilikten ayrılma gibi durumlarda devlet katkısı devam etmemektedir. Bu durum devlet katkısı kesintisi olarak adlandırılmaktadır. Bireysel emeklilikten 3 yıl sonra ayrılma talebinde bulunan bireyler devlet katkısını alamayacaklardır. Üç yıl bireysel emekliliğe sahip olup,3 yıl daha devam ettiren ve süreyi 6 yıla tamamlayan bireyler devlet katkısının sadece %15’ini alabileceklerdir. 10 yıl sistemde kalıp emekli olamayan bireyler devlet katkısının hepsini almaktadırlar.

Devlet Katkısı Ücreti Neye Göre Belirleniyor?

Bireysel emeklilik devlet katkısı sorgulama işlemleri kısa bir hesaplama sayesinde yapılabilir. Devlet katkısı, asgari brüt ücreti göz önüne alınarak, gelir durumuna, iş durumuna veya bireyin herhangi bir bilgisine bakılmadan yatırılan tutara %25 ekleyerek ödenmektedir. Bireysel emeklilik sözleşmelerinde devlet katkısının üst limiti bulunmaktadır. Bireysel emeklilik devlet katkısı 2018 yılı itibari ile bu limit 6.088,50 TL olarak belirlenmiştir.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. lale Reply

    Bireysel emeklilik için diğer ülkelerdeki sistem nasıl bilmiyorum ama bizde %25 de devletin destek olması çok mükemmel bir olay. Bu yüzden fırsatı kaçırmamak adına, herkes kendi bütçesince bireysel emekliliğe başvurmalı.

  2. taha Reply

    Devlet, bireysel emeklilik yaptıranlara %25 katkı veriyor ama süren bitmeden poliçeni iptal ettiğinde tüm bu katkıyı kesiyorlar. 1 gün önce bile iptal etsen katkıyı alamıyorsun. Bence buna en az 5 sene şartı koymaları lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir