Bes

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel emeklilikten vazgeçme hakkı, şirket veya fonlara bireysel emeklilik için başvuran bireylerde bulunmaktadır. Cayma doğrultusunda uygulanan yaptırım ve kurallar mevcuttur. Bu kural ve yaptırımları kabul eden müşterilerin bireysel emeklilik iptali gerçekleşir.

Bireysel Emeklilikten Nasıl Cayılır?

BES cayma talebinde bulunmak için bir neden olmasına gerek yoktur. Bireyler nedensiz olarak da bireysel emeklilikten vazgeçebilirler. Bireysel emekliliğe yeni kayıt olan kişiler, kayıt olduktan 60 gün sonra içerisinde yaşanılan kesintiler ve giriş aidatı olmadan sistemden cayma hakları vardır. Bireysel emeklilikten caymak için şirket veya fona posta, faks, çağrı merkezleri vasıtasıyla ulaşılmalıdır. Belge iletildiği takdirde şirket veya fonlar bu işlemi on iş günü içerisinde başlatacaktır. Anlaşılan şirketin sunduğu sözleşmede, kesinti yapmayacağına dair husus bulunuyor ise şirket, giriş aidatı veya herhangi bir kesinti alma hakkına sahip değildir. BES cayma süresi 2018 yılında kayıt olduktan 60 gün sonra ile sınırlandırılmıştır.

Bireysel Emeklilik Cayma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bireysel emeklilikten cayma dilekçesi için;

  • TC Kimlik No,
  • Kurumu
  • Görev yeri ve unvanı,
  • Adres,
  • Telefon,
  • E-posta,
  • Banka Hesap No,

bilinmelidir. İlgili şirkete cayma dilekçesi vermek için bu bilgiler en aşağıya yazılmalıdır. En üst kısma; ilgili emeklilik şirketinin adı, altına ise görev yapılan kurumun adı yazılır. Dilekçenin orta bölümüne;

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ve kanuna dayanılarak çıkarılmış bulunan Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik hükümlerine istinaden, zorunlu bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edildim.

Dahil edilmiş olduğum bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkımı kullanmak istediğimden, ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılarak maaşımdan kesilen katkı payları ile sair kesintilerin ve varsa hesabımda bulunan yatırım gelirlerinin aşağıda belirtilen banka hesabıma aktarılmasının sağlanması hususunu arz ederim.

En sonda ise tarih, yukarıdaki gerekli bilgiler, isim ve imza atarak dilekçe ilgili şirkete gönderilir. Bireysel emeklilik iptali şirket veya fona göre değişiklik göstererek on iş günü içerisinde sonlanır.

Bireysel Emeklilikten Cayma İşlemi Gerçekleştiğinde Yaşanılan Kesintiler

BES cayma hakkı kullanıldığında bir takım kesintiler yaşanmaktadır.  Bu kesintiler kayıt olunduktan sonra 60 gün içinde cayma hakkını kullanan bireyler için geçerli değildir. Bireysel emeklilik stopaj kesintisi, 10 yıl doldurmadan iptal eden bireyler için %15, 10 yılını dolduran ama emekli olamayan bireyler için %10 oranında kesinti ile sağlanır. Giriş aidat kesintisi, sisteme yeni dahil olan ve 60 günü daha doldurmamış bireylerden alınır. Fakat şirket veya fon ile yapılan anlaşmada kesintiye uğramayacağı yazıyor ise şirket veya fon bu kesintiyi alamaz. Bireysel emeklilik devlet katkısı kesintisi, yatırılan tutara devlet tarafından da katkı yapılarak paranın cüzi miktarda artmasıdır. Cayma bedelinde devlet katkısı kesilir.

Cayma İşlemini Kimler Gerçekleştirebilir?

Cayma işlemini bireysel emeklilik için şirket veya fona başvurmuş tüm kişiler yapabilir. Bireysel emeklilik cayma talebi için şirket veya fon ile çağrı merkezleri, mail veya faks yoluyla iletişim sağlayarak yapılabilir. Bireysel emeklilik iptali için ne yapabilirim, sorusunun cevabı verilmiş bulunmaktadır. Emeklilik maaşı ve emekli olunduğunda da hayat standartlarına devam etmek isteyen bireyler için avantaj sağlayan bireysel emeklilik, şirket veya fonlara başvurarak sahip olunabilecek bir avantajdır. Cayma, iptal etme veya ayrılma taleplerinde bulunmak için yine bireysel emeklilik de bağlı olunan şirket veya fon ile iletişime geçmek yeterli olacaktır. Cayma işlemlerinde kesintiler yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir