SGK

Askerlik Borçlanması Nedir Ve Başvurusu

Askerlik borçlanması, ülkemizdeki her erkeğin zorunlu olarak yapmaları gereken askeri görevlerinin ardından ortaya çıkan bir durumdur. Zorunlu askerlik nedeni ile sigortaya olan borçlanmanın içinde yer alan bu durum, aslında erkekler için bir nevi avantaja dönüşebiliyor. Peki, askerlik borçlanması nedir?

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması nedir sorusu özellikle askere gidecek olan ve sigorta kaydı bulunan kişilerin oldukça merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Askerlik borçlanması, sigortası bulunan erkeklerin zorunlu askerlik görevleri ya da yedek subay okulunda almış oldukları eğitim sebebi ile geçirmiş oldukları sürelerin prim ödemesinin geriye dönük olarak yapılabildiği borçlanmalardır. Askerlik borçlanmasının erkek sigortalılar için en büyük avantajı, geçmişe dönük olarak prim gün sayılarını arttırabilmeleri ya da sigorta başlangıç tarihlerini geriye çekebilmeleridir. Bu sayede askerlik borçlanması olan kişiler, normal emeklilik tarihlerinden bir ya da iki sene önce emekli olabilme hakkı kazanırlar.

Askerlik Borçlanması İçin Kişiler Nasıl Başvuru Yapmalıdırlar?

Askerlik borçlanması başvurusu yapmak için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir. SGK’ya yapılan başvurular sonrasında kişilerin gün hesaplanması ve prim ödemelerinin planlanması yapılarak kişilerin askerlik borçlanmaları belirlenir. Askerlik borçlanması için başvuruda bulunacak olan kişilerin ne kadar bir ödeme yapacaklarını başvuruda belirtmeleri gerekmektedir. Kişilerin belirttikleri bu rakamlara göre kişiye uygun bir geriye dönük prim ödemesi çıkartılır.

Askerlik Borçlanmasında Süre Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasında süre hesabı yapmak için kişilerin askerliklerini nasıl yaptıkları önemlidir. Askerliğini er olarak yapan bir kişi ile yedek subay olarak yapmış olan kişilerin gün hesaplamaları farklıdır. Askerlik durumları göz önüne alınarak yapılan hesaplamalar, doğal olarak birbirinden farklı olacağı için kişilerin hesaplamalarında bu durumu göz önünde tutmaları gerekir. Bu durumu örnek ile açıklamak gerekirse; askerlik hizmeti 15.02.2015 tarihinde Yedek subay olarak başlayan bir kişinin Asteğmenlik başlangıç tarihi 01.05.2015 ise kişi sadece 15.02.2015 ile 01.05.2015 arasındaki dönem için askerlik borçlanması başvurusunda bulunabilir. Bunun dışında kalan süreler için askerlik borçlanması yapılması mümkün değildir.

Askerlik Borçlanmasında Ödenecek Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması ödenecek tutarın hesaplanması yapılırken, hesabı kurum tarafından belirlenen alt ve üst limit arasındaki belirlenen miktardan askerlik borçlanması olan kişinin seçeceği miktar üzerinden hesaplanmaktadır. ( Oranların güncel SGK taban ve tavan ücretlerinin, sigorta primleri esas alınarak temel aylık miktarının alt ve üst sınırına bakılır ve günlük tutarın %32’si baz alınır. Kişilerin askerlik borçlanmaları için yaptıkları başvurular neticesinde kurum tarafından hesaplanan tutarlar, borçlanması olan kişilere bildirilir. Kişilerin çıkan bu borçlanmaları ödemeleri için gereken yasal süre 30 gündür. Kişiler eğer borçlarını belirtilen süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemezler ise yeniden bir borç yapılandırması için kuruma tekrar başvuru yapmak zorundadırlar.

 

Askerlik Borçlanmaları Sigorta Başlangıç Tarihlerini Geriye Çekerler Mi?

Askerlik borçlanmalarının sigorta başlangıç tarihini geriye çekme durumu kesin olarak netleşen bir durum değildir. Bu sorunun sabit bir cevabı yoktur ve kişiden kişiye göre değişmektedir. sigortalı olan kişinin sigorta başlangıç tarihi askerlik hizmeti tarihinden önce başlamış ise bu kişilerin sigorta tarihleri askerlik borçlanması sebebi ile geriye çekilmez. Ancak sigortalı olan kişi, askerlik görevinden önce sigorta başlangıcı yoksa ya da sigortalı olarak hiçbir işte çalışmamışsa geriye dönük olan günleri hesaplanarak geri çekilmeler yapılabilmektedir. Fakat kişilerin sigorta günlerini ve askerlik günleri hesaplarken oldukça dikkatli olmaları ve borçlanma günlerini doğru hesaplamaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir