Resmi İşlemler

‘’Arayan Kim?’’ Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arayanın kim olduğu sorgulanmak istendiğinde yapılabilecek çeşitli şeyler vardır. Arayan kim sorgulaması yaparken, eğer arayanın bağlı olduğu GSM operatörü biliniyorsa, problem biraz daha kolay çözülür. Sitemizde diğer yazılarımız:

Vodafone Numarasından Arayan Kim Sorgulaması

Arayanın Vodafone’dan olduğu biliniyor ya da düşünülüyorsa, izlenecek yol oldukça kolaydır. Genel olarak Vodafone, Avea, Türk Telekom ya da Turkcell hatlarının herhangi birinden 11842 numarası aranabilir. Böylece son 24 saatlik süre zarfında arama yapan Vodafone numarası ile kullanıcının adı soyadı öğrenilebilir.

Arayan kişinin arama yaptığı şehir bilgisi öğrenilmek istendiğinde verilecek küçük bir ücret karşılığında bu bilgi de edinilebilir.

Arama Vodafone operatöründen yapıldıysa, yani arayan Vodafone’a kayıtlı bir abone ise o zaman yapılacak bir başka uygulamanın basamakları şunlardır:

  • ’KIM’’ yazılır ve boşluk bırakılır.
  • Boşluktan sonra arama yapan ve kime ait olduğu bilinmeyen 10 haneli telefon numarası yazılır.
  • Hazırlanan mesaj 7048’e yollanır.

Bu mesaj karşılığında, arama yapan abonenin isim ve şehir bilgisine ulaşılabilir. Fakat burada göz önünde bulundurulması gereken bir nokta vardır. Buna göre eğer arama yapan ve kimliği bilinmeyen abone, kendisine ait bilgilerin paylaşılmasını onaylamamış ise yani ayarlar bölümünden hakkında bilgi verilmesini engellemiş ise, arayanın kimliğine ulaşılamaz.

Turkcell Üzerinden Arama Yapılması

Turkcell operatöründen arama yapıldı ise ‘’Numara Sorgulama Turkcell’’ hizmetinden yararlanılabilir. Arayanın Turkcell abonesi olduğu biliniyor ya da düşünülüyor ise yapılması gerekenler şunlardır:

  • Öncelikle kimliği bilinmeyen 10 haneli telefon numarası mesaj olarak yazılır ve 2200’a mesaj atılır.
  • SMS atıldıktan sonra 11832’den Turkcell servisi aranır ve arayanın kişi hakkında bilgi edinilebilir.

Bu şekilde arayan kim sorgulaması ile bilinmeyen numaranın kime ait olduğunun bulunması için, söz konusu numaranın Turkcell Rehber’e kayıtlı olması gereklidir. Bu yöntemle numaranın kime ait olduğunun saptanması sadece Turkcell operatöründen arama yapan kişiler için geçerlidir. Turkcell Rehber’e kayıtlı olmayan numaranın kime ait olduğunun bu şekilde bulunması mümkün değildir.

Bu işleme ait ücret 3.99 TL olarak belirlenmiştir.

Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar

Türk Telekom bilinmeyen numaralar servisi ile de ‘’Arayan Kim’’ sorgulaması yapılabilir. Bu sorgulama için cep telefonundan 11811’i aramak yeterlidir.

Arama yapan kişi Türk Telekom’a kayıtlı bir abone olup, bilgilerinin paylaşılmasına izin verildiyse TTREHBER yardımıyla arayanın kim olduğu bulunabilir. İzlenmesi gereken yol şudur:

  • Arayan numara başına ‘’0’’ getirmeden mesaj bölümüne yazılır.
  • Bu mesaj 11855’e SMS olarak yollanır.

Bir başka uygulanabilecek yol cep telefonu üzerinden ‘’yıldız 100 kare’’ tuşuna basılmasıdır. Bu yöntemle bilinmeyen numaralara ‘’giriş’’ yapılır ve arayanın kimliği sorgulanır.

Numara Sorgulama Yöntemi

Numara sorgulama araştırması için en doğru bilgi Türk Telekom, Vodafone ve/veya Turkcell operatörleri üzerinden yapılan sorgularla bulunur. Fakat bunun için, yukarıda da belirtildiği gibi arayan kişi bilgilerinin paylaşılmasına izin vermiş olmalıdır. Aksi halde bu operatörler üzerinden sonuç almak mümkün değildir.

Bu durumda vatandaş olarak kullanılabilecek bir hak, Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile müracaat etmektir.

Arayan Kim Sorgulaması

Arayan kim sorgulaması için bu yöntemlerden sonuç alınamadığı takdirde arama yapılabilecek diğer arama yöntemleri şunlardır:

  • WhatsApp’tan araştırma yapılabilir.
  • Google üzerinden araştırma yapılabilir.
  • Facebook üzerinden araştırma yapılabilir.

Facebook üzerinden araştırarak, arayanın kim olduğunun bulunması için arama yapan kişinin arayan kişi ile aynı arkadaş platformunu paylaşması gerekir. WhatsApp üzerinden istenen bilgiye ulaşılması için diğer cep telefonu operatörlerinde olduğu gibi arayan kişinin bilgilerinin paylaşılmasına izin vermiş olması gereklidir. Aksi halde Arayan kim sorgulaması sonuca ulaşmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir