Araç Sigortası

Araç Sigortası Sorgulama

Araç sigortası e- Devlet Kapısı aracılığı ile ve sigorta sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Araç sigorta sorgusu için plaka ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yeterli olacaktır. Bazı durumlarda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yerine vergi kimlik numarası da istenebilmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezinin internet sitesinde araç sigortası sorgulama işlemi üç ayrı başlıkta yapılmaktadır.

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası sorgulama işlemi birçok platform aracılığı ile yapılabilmektedir. Sorgulama yapılabilen internet sitelerinden biri de Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezinin resmi adresidir. Bu site üzerinden araç sorgusu 3 farklı şekilde yapılabilmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi plaka numarası ve kimlik numarası ile sorgulama yapılmasına izin vermektedir. T.C. kimlik numarası yerine vergi kimlik numarası ile de sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca sigorta bilgileri ile de araç sigortası sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için sigorta şirketi, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarasının girişinin yapılması gerekmektedir. Plakadan sigorta borcu sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E- Devlet Araç Sigortası Sorgulama

E- Devlet Hizmeti üzerinden araç sigortası sorgulaması kısa ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin menüsünden araç sigortası sorgulama maddesine ulaşabilirsiniz. Site içinde yer alan size nasıl yardım edebilirim adlı arama motoru aracılığı ile de araç sigortası sorgulaması yapılabilmektedir. E- Devlet Kapısında yer alan araç sigortası sorgulama işlemi trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama başlığı ile verilmektedir. Araç sigorta sorgulama plakadan yapılabilmektedir. E – Devlet sistemine plaka numarasının girişi yapıldıktan sonra sorgula butonuna basılması gerekmektedir. Ardından araç sigortası sorgulama işlemi yeni ekranda belirecektir.

Araç Sigortası Sorgulama Ziraat Bankası

Araç sigortası sorgulama işlemi Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile de yapılabilmektedir. Zorunlu Trafik Sigortası olarak da bilinen araç sigortasının yapılması zorunlu olup PTT ya da bankalar aracılığı ile sorgulama ve ödeme yapılabilmektedir. Bilhassa Ziraat Bankası’nın kullanıldığı araç sigortası sorgulama işlemini internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak da araç sigortası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ziraat trafik sigortası sorgulama işleminin yapılmasına izin vermekte olup borç ödemesi de banka üzerinden yapılabilmektedir.

Kimlik Numarası ile Araç Sigortası Sorgulama

Araç sigortası sorgulama işlemi için sadece kimlik numarası yeterli olmamaktadır. Güvenlik önlemleri sebebi ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına ek olarak plaka numarası da istenmektedir. Ayrıca vergi kimlik numarası ve plaka numarası aracılığı ile de araç sigortası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Araç sigortası sorgulaması sırasında istenmekte olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası; araç ruhsat sahibine ait olmalıdır. Aksi takdirde sistem hata verecek olup araç sigortası sorgulama işlemi yapılamayacaktır.

Araç Sigortası Sorgulama Plaka Numarası ile

Plaka numarası ile araç sigortası sorgulama işlemi internet üzerinde bulunan belli siteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu siteler e- Devlet Kapısı ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesidir. E- Devlet Kapısı ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığı ile en güvenli araç sigortası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E- Devlet’e giriş yaptıktan sonra sistem sadece plaka numarasını istemektedir. Ancak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden araç sigortası sorgusu yapıldığında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birlikte plaka numarasını da istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası haricinde sigorta bilgileri ile ya da vergi kimlik numarası ve plaka numarası ile sisteme giriş yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir