Araç Sigortası

Araç Sigorta Kademeleri

Araçlara yapılan sigortaların kademeleri 7 adettir. Araç kademeleri araç sigortalarının yenilenmesi esnasında hasarsızlık indiriminin ne kadar olacağını belirlemek adına getirilmiş bir sistemdir. Elbette bu durumun tersi olarak, sigorta primlerinin ödenmesinde uygulanacak olan zamlar da kademe sistemi sayesinde tespit edilebilmektedir.

Hasarsızlık İndirimi

Sigorta kademelerinden bahsetmeden önce “Hasarsızlık indirimi nedir?” sorusuna cevap verilmesi faydalı olacaktır. Yıllık olarak araç sigortalarının yenileyen araç sahiplerinin, sigorta yılı boyunca hatalı kaza yapmamış olmaları halinde, bir sonraki sigorta yenilemelerinde kendilerine indirim uygulanmaktadır. Hasarsızlık indirimi olarak adlandırılan bu indirim, hatalı şekilde kaza yapılmayan yıllarda artarak devam etmektedir. Üç yıl boyunca hatalı kaza yapılmadan trafik sigortasının yenilenmesinin ardından yapılan indirim sabit bir şekilde devam edecektir.

Trafik Sigortası Kademelerinin Belirlenmesi

Trafik sigorta tarifesi olarak da anılan trafik sigortası kademeleri, trafik kurallarına uyan sürücüleri ödüllendirme, trafik kurallarına uymayan sürücüleri kurallara uymaya teşvik etme amacı taşıyan bir sistemdir. 7 adet kademe sürücülerin önceki yıllarda karışmış oldukları kazalarda hatalarının olup olmadığını belirlemeye yarar.

Aracına ilk defa zorunlu sigortası yaptırmış olan kişi 4. kademe sürücü olarak kabul edilir. 4. kademe sürücülerin trafiğe yeni çıkan sürücüler oldukları varsayılır. Sigortaların yenilenme zamanı geldiğinde, sürücünün karnesi incelenir ve karışmış olduğu kazalarda hatalı olup olmadığına bakılır. Sürücünün karıştığı hiçbir kazada hatalı olmaması halinde ya da hiçbir kazaya karışmamış olması durumunda sürücü 5. kademeye yükselir. 5 kademe sürücüler zorunlu trafik sigortalarını yenilerken %10’luk hasarsızlık indiriminden yararlanmaktadırlar.

  1. kademe olarak sigortasını yenilemiş sürücünün bir sonraki sigorta yenilemesinde o yıl boyunca hatalı bir kaza yapmış olup olmadığı incelenir. Yine sürücünün hatalı kazaya karışmadığı görülürse bu kez sürücü 6. kademe yükseltilir. 6. kademedeki sürücüler zorunlu trafik sigortalarını yenilerlerken %15’lik bir indirimden yararlanabilmektedirler.

Eğer sürücü zorunlu trafik sigortası yaptırmaya başlamasının ardından üçüncü yılını da hatalı olduğu bir kazaya karışmadan kurtulabilirse sigorta yenilemelerini %20 hasarsızlık indirimiyle gerçekleştirir. Bu indirimleri hatalı olduğu bir kaza yapana kadar muhafaza etme hakkına da sahip olacaktır.

Ancak hatalı kaza yapılması durumunda sürücülerin kademelerinin düşürülmesi söz konusudur. 4. kademedeyken hatalı bir kaza yapan sürücü 3. kademeye düşürülür. 3. kademeye düşürülmek bir sonraki sigorta yenilemesinde ödenecek sigorta priminin %20 daha fazla olacağı anlamına gelmektedir.

Eğer 3. kademe bir sürücü o yıl içinde hatalı olduğu bir kazaya karışırsa 2. kademeye düşürülecektir. 2. kademedeki sürücüler zorunlu trafik sigortalarını normalden %40 zamlı şekilde yenileyebilmektedirler.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmaya başlandıktan sonra üç yıl arka arkaya hatalı kazalara karışılmış olunması halinde sürücü 1. kademeye düşürülür. 1. kademedeki sürücüler zorunlu trafik sigortası yenilemelerinde sigorta primlerini %60 zamlı olarak ödemek durumundadırlar.

Sigorta Primlerinin Hesaplanması

Araç sigorta hesaplama tablosu bu basamaklarla belirlenir. Sigorta şirketinin belirleyeceği ana sigorta primi bu kademelere göre artış veya azalma gösterecektir. Birçok sigorta şirketinin birbirinden farklı araç sigorta fiyatları 2018 yılı itibariyle belirlenmiş durumdadır. Ancak hemen hemen bütün sigorta şirketleri bu fiyatlara uygulayacakları indirimleri ya da zamları araç sigorta kademelerine göre belirlemektedirler.

Hasarsızlık İndirimin Aktarımı Mümkün Mü?

Bulundukları kademe sayesinde hasarsızlık indiriminden yararlanmakta olan sürücüler araç değiştirdiklerinde ya da yeni bir aracı sigortalatmaları gerektiğinde bu hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edip edemeyeceklerini merak etmektedir. Eğer sigortası sırasında hasarsızlık indiriminden yararlanılan araçla yeni edinilen ve sigorta ettirilmesi gereken araç aynı sınıftansa sürücü bu hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edebilmektedir.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. perihan Reply

    Zorunlu trafik sigortasındaki bu kademeleri bilmiyordum. Gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Sayenizde zorunlu trafik sigortası, dask hakkında bilmediğim bir çok şeyi öğrendim. Teşekkür ederim.

  2. vedat Reply

    Yaklaşık 10 küsür senedir araç sahibiyim fakat sigorta kademeleri diye bir şeyin var olduğunu ilk defa sizden öğreniyorum. Çok güzel ve başarılı bir site yapmışsınız, tebrik ediyorum. Sizden ricam siteye trafik sigortası hesaplama bölümü de yaparsanız çok iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir