Araç Sigortası

Araç Sigorta Gün Sorgulama

Aracınızın sigortasının kaç günü kaldı gibi soruların yanıtlarını bulmanın kolay yolları vardır. Araç sigortaları yaptırmak önem taşımaktadır. Bu sigortalar sayesinde yaşanabilecek kötü olaylar sonucunda hasarlar karşılanmaktadır. Bu yüzden araç sigortasının günü dolmadan sigorta yenilenmeli ve trafiğe öyle çıkılmalıdır. Araç sigortasının bitiş tarihini nasıl öğrenebilirim diyenler yazımızın devamını okuyabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası

Araçlar için sigorta şirketlerinin önerdiği bazı sigortalar vardır. Bunlardan bir tanesi kaskodur. Kasko, kaza, aracın yanması ya da çalınması gibi durumlarda hem araç sahibinin hem de aracın hasarını karşılamak içindir. Kaskonun kapsamı yaşanılan bölgenin özelliklerine göre değişebilmektedir. Örneğin deprem bölgesinde oturan kişiler deprem teminatı verebilmektedir. Kişiler kendi bölgelerindeki risk faktörlerine göre kasko teminat seçimleri yapmalıdır. Kasko zorunlu bir sigorta değildir. Bunun aksine araca yapılan diğer sigorta olan trafik sigortası ise zorunludur.

Zorunlu trafik sigortası nedir sorusunun cevabı ise şu şekildedir; kaza olması halinde karşı tarafın maddi ve bedeni hasarı karşılanması için yapılan sigortadır. Bu trafik sigortası kazayı yapan kişinin değil karşı tarafın zararını karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması halinde birçok yaptırım uygulanmaktadır. Bu ağır yaptırımlardan kaçmak için mutlaka zorunlu trafik sigortası yapılmalıdır. Zorunlu trafik sigortası ile şunlar güvence altına alınmaktadır:

  • Kaza yaşanması durumda zarar gören her kişinin vefat ve tedavi masrafları,
  • Hasar durumunda tüm üçüncü kişilerin tedavi ve vefat masrafları,
  • Bir kaza anında karşı tarafın aracında oluşan maddi hasarları.

Trafik Sigortası Ne Kadardır?

Araç sigorta fiyatları 2018’i belirleyen bazı faktörler vardır. Eğer kasko yaptırıyorsanız kaskonun teminatına göre fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Bunun için yapılması gereken sigorta acenteleriyle görüşüp teminatlar ile ilgili detaylı bilgi almaktır. Trafik sigortasının fiyatını belirleyen şeylerden bazıları ise şunlardır:

  • Aracın modeli,
  • Aracın hasar geçmişi,
  • Trafik sigortasını yaptıran kişinin yaşadığı şehir,
  • Aracın kullanım amacı (ticari olarak mı kullanıldığı).

Trafik sigortası yaptıracak olan kişiler acentelere giderek bilgi alabilirler. Bu sigorta acenteleri farklı sigorta şirketleriyle çalıştıklarından dolayı trafik sigorta teklif sunmaktadır. Kişiler de hangi sigorta şirketini seçeceğini belirlemektedir.

Trafik Poliçesi Sorgulama

Günümüz şartlarında internet üzerinden çok rahat bir şekilde trafik sigortası ve kasko poliçe sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Özellikle trafik sigortasının zorunlu olmasından kaynaklı sigorta bilgilerini sorgulamak önem taşımaktadır. Yapılmış olan araç sigortasının kaç gün kaldığını öğrenmek, zorunlu trafik sigortasının günü dolmadan yenilemek adına da gereklidir. Aksi halde trafik sigortasız yola çıkan kişiler, arabalarının çekilmesinin yanı sıra para cezası ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun için sorgulama işlemleri çok önemlidir.

Trafik sigortasının sorgulanması için yapılacak en temel iki yol vardır. Bunlardan bir tanesi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) internet sitesini ziyaret etmektir. SBM’de TC kimlik numarası ve plakadan trafik poliçesi sorgulanabilmektedir. Bunun yanı sıra şu bilgilerle de sorgulama yapılabilir:

  • Plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulama,
  • Sigorta bilgileri ile sorgulama.

Bu bilgileri girerek çok rahat şekilde araç sigortasının bitiş tarihini öğrenebilirsiniz. SBM’nin yanı sıra bir diğer sorgulama yapılabilecek yer ise e-devlettir. E-devlet’in internet sitesine gidip e-devlet şifre, mobil imza, e-imza ya da internet bankacılığı ile giriş yaptıktan sonra aracın sigortası ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra sorgulama için gerekli olan tek şey plaka numarasıdır. Yani plakadan sigorta borcu sorgulama işlemi yapılabilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir