Araç Sigortası

Araç Sigorta Değişimi

Araba sigortası değiştirme işlemi yeni araç alımı ya da araç satımı gibi işlemler ile yapılabilmektedir. Araç satışı gerçekleştirildikten sonra aracın sigortası da el değiştirmektedir. Her araca iki farklı sigorta yapılmaktadır. Bunlardan biri isteğe bağlı kasko iken diğeri ise zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası ve kaskonun değişim işlemleri farklılık göstermektedir. Araç sigortaları olan kasko ve zorunlu trafik sigortasının en önemli özelliği ruhsat sahibi için geçerli olan bir sigorta olmalarıdır. Araç eğer el değiştirir ise sigortalar otomatik olarak işlevini yitirecektir.

Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası; kasko ve zorunlu trafik sigortası olarak ikiye ayrılan bir önlem sigortasıdır. Arabaların çalınmasına, kazalara ve doğal afetlere karşı korunmasını sağlamaktadır. Araç sigortası hem aracı korur iken hem de araç sahibini korumaktadır. Bu sebep ile kapsamlı araç sigortaları bir kaza yaşanır ise araç sahibinin hastane ve sağlık masraflarını da karşılamaktadır. Araç sigortasının yaptırılması her araç sahibi için faydalı bir hareket olacaktır. Araç sigortaları ikiye ayrılmakta olup bunlardan biri kasko iken diğeri ise zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortasının yaptırılması Türkiye Cumhuriyeti tarafından zorunlu tutulmaktadır. Kasko ise isteğe bağlı bir şekilde yaptırılmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası araç sahiplerinin yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Kazalara karşı önlem olarak yaptırılmak olan zorunlu trafik sigortası yaşanan hasarları ve sağlık masraflarını karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigorta araç haklarını koruduğu gibi araç sahibini de kapsamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri, araçları ile trafiğe çıkamamaktadır. Denetleme anında tespit edilen sigortasız araçlar için ceza kesilmekte olup araç sahibinin para cezasını ödemesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından denetlenmekte ve yürütülmekte olan kanunlar ile zorunlu trafik sigortasının yaptırılması zorunlu tutulmuştur.

Trafik Sigortasında Fesih Hakkı

Trafik sigortasında 2015 yılı itibariyle zorunlu trafik sigortasının fesih edilmesine yönelik kanun çıkarılmıştır. Bu kanun kapsamında dileyen araç sahipleri zorunlu trafik sigortalarını fesih edebileceklerdir. Bunun için yapılması gereken işlem sigorta firmasına yazılı bir dillekçe ile başvurmak olmalıdır. 2018 yılı itibariyle ise müşteri hizmetleri aracılığı ile de zorunlu trafik sigortasının fesih işlemleri başlatılabilmektedir. Ancak sigortayı yapan kurum ya da firmaya giderek fesih işlemlerinin ıslak imza ile tamamlanması gerekmektedir.

Araç Sigortası Değiştirme Hangi Durumlarda Yapılabilmektedir?

Araç sigortası, araç sahibinin yani ruhsatta ismi bulunan kişinin üzerine yapılmaktadır. Eğer ruhsat sahibi aracını satar ise araç sigortası otomatik olarak iptal edilmek zorundadır. Bir diğer husus ise prim yükselmeleri sebebi ile ödenen miktarın artmasıdır. Ödenen miktar arttığı için araç sahibi araç sigortasını fesih edebilme hakkına sahiptir. Araç sahibi hiçbir sebep göstermeksizin araç sigortasını iptal edebilmektedir. Ayrıca aracın başına gelen bir kaza ya da çalıntı gibi sigorta kapsamındaki bir olay ile araca zarar gelmesi durumunda araç sigortasını değiştirme talebinde bulunulabilmektedir. Araç sigortasının değiştirilme sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Araç sigortasının değişiminde aracın hasar görmesi yeterli bir sebep olacaktır. Eğer araç hasar görür ise sigorta kurumu zararı karşılasın ya da karşılamasın önemsenmeksizin araç sigortasını değiştirebilmektedir.

Araç sigortasının sözleşmesi bittikten sonra araç sahibi isterse sözleşmeyi yenilememe hakkına sahiptir. Bu sebep ile sözleşme bitimine dek değiştirme işlemi de beklenebilmektedir. Ancak eğer araç sigorta sözleşmesi zamanında fesih edilmez ise araç sigortası otomatik olarak yenilenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir