Araç Kasko

Araç Kasko Ön Cam Değişimi

Kasko cam hasarını karşılar mı diye bakıldığında cam kırığının nasıl oluştuğu önemli bir etkendir. Bilindiği üzere yapılan kasko, beklenilmeyen durumlar olduğunda devreye giren ve kişiyi teminat altına alan bir işlemdir. Cam kırılmaları ise her gün trafikte binlerce kişinin başına gelen en olası durumların başında gelmektedir. Özellikle bozuk satıhlarda dökülen taşların cama sıçraması, oluşan mevsimsel durumlar ya da seyir halindeyken bir kuşa çarpılması, araçlarda ön camların kırılmasına sebep olmaktadır. Bu durumun en zor yanı, seyir halinde meydana gelen kırılmalarda sürücülerin görüşlerinin olumsuz etkilenmesidir. Bu gibi durumlarda kasko ön cam kırılmalarını senede 4 kereye mahsus olmak üzere karşılamaktadır. Ancak bu sayı kişinin yapmış olduğu kasko şirketine göre değişmektedir.

Kaskoda Cam Değişi Hasar Kaydı

Kaskoda cam değişimi hasar kaydı olarak görünmektedir. Genellikle camı kırılan pek çok araç sahibinin oldukça merak ettiği bu konu maalesef doğrudur. Yine de bazı kasko şirketlerinin prosedürüne göre bu durum farklılık gösterse de çoğunlukla camı kırılan araçların hasar kayıtları çıkmaktadır.

Araç Cam Hasarlarında Gerekli Belgeler

Kasko cam değişimi beyanı için kişilerin hazırlamak zorunda oldukları bazı belgeler vardır. Bu şekilde kaskodan cam değişimi hakkında destek alabilmek mümkündür. Cam hizmet servislerinde uygulanan yöntemler diğer araç servislerinde farklı olduğu için servise gidilmeden önce hazırlanması gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler;

 • Cam hasarı bulunan aracın sürücüsünün beyanı,
 • Kasko poliçeniz olduğuna dair belge,
 • Sürücü belgesi,
 • Ruhsat,
 • Eğer araç bir şirkete aitse imza sirküleri ve vergi levha fotokopisi,
 • Hırsızlık sonucu oluşan cam hasarı varsa bunu kanıtlamak için karakol tutanağının “aslı gibidir” onaylı fotokopisidir.

Hasarlı Araçların Cam Onarım Aşamaları Nelerdir?

Cam hasarı olan araçların, servislerde kişilerden istenilen belgeler ve aşamaları şunlardır;

 • Sürücü beyanları,
 • Cam hasarının olası durumlar dışında oluşması durumunda araç sahibinden gerekli sigorta belgeleri ve tutanakları istenmektedir.
 • Cam hasarları servis tarafından giderilir.
 • Olası bir eksiklik olup olmadığı test sürüşleri ile kontrol edilir.
 • Araçta problemin çıkmaması üzerine araç sahiplerine iade edilir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken, araç sahibinden hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir. Eğer hasarlı olan araç oto cam tamiri anlaşmasının olmadığı bir yerde yapılmış ise, ödeme ilk olarak sigorta şirketi tarafından yapılır.

Hasar Durumunda Kasko Sigortası Nasıl Devreye Girer?

Hasar durumunda kasko sigortasının devreye girmesi ancak araç sahibinin bunu detaylı bir şekilde beyan etmesi ile mümkündür. Yaşanılan hasarın bir an önce beyan edilmesi ve kaskonun devreye girmesi, aracın vakit kaybedilmeden tamir edilmesini ve sizin yüksek tutarlı ücretler ödemenizi engeller. Kasko sigortası, sürücülerin ulaştırması gereken belgeleri sigorta şirketine ulaştırması ile başlar. Bu belgeler şunlardır;

 • Kazanın şiddetini gösteren fotoğrafların çekilmesi, araç sahiplerinin ne kadar hasar aldıklarını göstermeleri açısından oldukça önemlidir.
 • Kaza esnasında eğer çevrede görgü tanıkları varsa, bu tanıklardan beyan talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kaza sonrasında araç hareket ettirilemeyecek bir halde ise çekici çağırmak için sigorta şirketi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Yukarıda verilen işlemler hasar anındaki genel işlemlerdir. Bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılması olası bir mağduriyeti önlemek açısından oldukça önemlidir. Aksi halde aracınız kaza yapmış ve hasar almış olsa dahi, yanlış verilen beyandan ötürü gerekli hizmetleri alamamanıza neden olur. Bu durumda araç sahipleri herhangi bir hak talep edemedikleri gibi bir de ödemek zorunda oldukları yüklü miktarda kaza bedelleri ile zor duruma düşebilirler.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

 1. sadık Reply

  Kasko şirketlerinin özellikle en iyi uygulamalarından biri cam değişimidir. Yılda 4 kez camları değiştirebiliyorsunuz. Fakat şunu da belirtmek istiyorum. Eğer cam değişimi yaparsanız, bir sonraki sene kasko yenileme fiyatına da ekleniyor.

 2. Mehmet Reply

  Cam değişimi seçeneği çok güzel gözüküyor. Halbuki her ücretsiz cam değişiminde primlere de yansıyor bu durum. O yüzden keyfi değiştirmemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir