Araç Kasko

Araç Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç kasko bedeli belirlenirken esas alından durumlar; aracın modeli, markası ve yılıdır. Kasko değer listesi referans alınarak belirlenen bu durum aracında alım ve satışlarında da oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Aracın Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenmektedir?

Aracın kasko değer listesinin belirlenmesinde, Türkiye Sigortalar Birliği etkilidir. Buna göre kasko değer listeleri her ay Türkiye Sigortalar Birliği tarafından güncel olarak yayınlanmaktadır. Bu listenin güncel olarak yayınlanmasındaki en önemli sebep, değişen piyasa ve ekonomiye göre araçların fiyatlarının ve parçalarının bedellerinin de değişiklik göstermesidir. Kasko araç listesine dâhil edilen araçların tümü, 15 yaşından küçük olan araçlardır. Kasko ve trafik sigortası gibi işlemlerin tamamı da bu listeye uygun olarak yapılmaktadır. Bilinmesi gereken önemli detaylardan bir tanesi de kasko ve trafik sigorta bedellerinin aracın sahip olduğu geçmişe göre değişiklik göstermesidir.

Kasko Değer Listesine Alınmayan Araçlar Hangileridir?

Araç kasko değer listesine alınmayan araçlar genellikle 15 yaşını doldurmuş araçlardır.  15 yaşından büyük araçlar için zorunlu trafik sigortası ve kasko işlemleri yapılırken aracın geçmişte herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı ya da hasar kaydının olup olmadığı en belirleyici faktörlerden birkaçıdır. Ayrıca kasko değeri bu araçlar için; aracın aldığı her yıl için % 10 indirim uygulanarak işleme alınmaktadır. Kasko poliçesi yaptırırken araç sahiplerinin tüm bunlara dikkat etmemeleri gerekir.

Araç Kasko Değer Listesine Nereden Ulaşılır?

Araç kasko değer listeleri, Türkiye Sigortalar Birliği tarafından her ay güncel olarak resmi sitelerinde dosya şeklinde yayınlanmaktadır. Birliğin resmi sitesine girerek kasko değer listesini görüntülemeniz ve aracınızın kasko değerini öğrenebilmeniz mümkündür.

Araçların Kasko Değerleri Belirlenirken Temel Alınan Araç Özellikleri Nelerdir?

Kasko değeri belirleyici unsurlar;

 • Kişinin sahip olduğu aracın markası,
 • Modeli,
 • Aracın yaşı,
 • Mevcut piyasaya göre fiyatları

Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde temel alınan özelliklerdir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından bu özellikler baz alınarak kasko değer listeleri ve kişilerin ödemeleri gereken tutarlar oluşturulmaktadır. Özellikle ikinci el araç satışlarında oldukça önemli bir rol oynayan kasko değerleri, oldukça dikkatli hesaplanmalıdır. Aksi takdirde yanlış kasko değeri beyanından dolayı pek çok sorunla karşılaşmak mümkündür.

Araç Kasko Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Araç kasko yaş hesaplaması yapılırken dikkat edilen unsur, aracın ruhsatına göre model yılının esas alınmasıdır. Örneğin model yılı 2013 olan bir aracın kasko yaşı da 1 olacaktır. Buna göre 2013 modelli bir arabanın kasko yaşı;

 • 2014 yılı için 2 yaşında,
 • 2015 yılı için 3 yaşında,
 • 2015 yılı için 4 yaşında şeklinde hesaplanır.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Kasko sigortası çeşitleri aracına kasko sigortası yaptırmak isteyen kişilerin talepleri doğrultusunda belirlenmektedir. Genel olarak kasko türleri 4 tanedir bunlar;

 • Dar Kasko
 • Kasko
 • Genişletilmiş Olan Kasko
 • Tam Kasko’dur.

Aracın Kasko Değer Listesinde Bulunmaması Durumunda Ne Yapılır?

Araç kasko değer listesinde yok ise araçların kasko bedelleri araçların muadillerine göre belirlenmektedir. Araç değer kasko listesinde yer almayan araçlar oldukça istisna olan araçlardır. Özellikle yurt dışından özel olarak getirilen araçlar ve Türkiye’de piyasası olmayan araçlar Türkiye Sigortalar birliğinin belirlemiş olduğu liste içerisinde yer almaz. Bu durum fazla rastlanan bir durum olmadığı için araç kasko değeri belirlerken, mümkün olduğunca kişinin sahip olduğu araca en yakın özellikte olan araç kriter olarak dikkate alınmaktadır. Bu sayede kasko işlemleri sorunsuzca yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir