Resmi İşlemler

Altın Alyans Ayarları

Altın Alyans genellikle yatırım veya saklama amaçlı olmaktan daha çok kişilerin nişan, söz veya evlilik durumları gereği işlevsel veya sembolik olarak satın aldıkları ve bu sebeple de genellikle satmak amaçlı almadıkları bir altının türüdür. Altın alyansın taşıma değeri veya altın değerinden daha çok alanlar için manevi değeri ve önemi söz konusudur.

Ayrıca ertelemeli kredi veren bankalara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Altın Alyans Zaman İçinde Değerlenir Mi?

Altın alyansı genellikle 18 ayardan başlayıp 22 veya 24 ayara kadar çıkabilen ayar derecelerinde üretilir. Gramaj açısından ise en az 2 gramdan başlayıp 8 ile 12 gramlara kadar ulaşabilir. Tabi diğer yandan alyansın gramajı e tasarımı açısında bir sınır yoktur. Diğer yandan işlemesiz sade altın alyans fiyatları öncellikle altının o anki gram fiyatına göre hesaplanır ve belirlenir.

Diğer yandan günümüzde insanların geçmişe kıyasla çok daha farklı ve işlemeli alyans modelleri kullandıklarını ve özellikle kadınların daha işlemeli ve üzeri değerli taşlarla süslenmiş modeller tercih ettiklerini görmekteyiz. Tabi bu yapılan ilave unsurlar alyansın alış fiyatını çok fazla yükselttiği ve adeta altın fiyatından bağımsız hale getirdiği gibi alyansı satışı söz konusu olunca satış fiyatını pek fazla etkilemez. Bu nedenle alyans satarken bundan çok fazla bir kar beklemek doğru olmaz. Zira bahsettiğimiz gibi altın alyans aslında yatırım dışı amaçlar ile alınan bir değerli taşınırdır.

Yeni kurulan şirketlere kredi veren bankaları da inceleyebilirsiniz.

Alyans Zarar Ettirir Mi?

Alyansı alırken özellikle o günün fiyatına göre belirlenen değeri altın fiyatlarının yükselmesi ile zaman içinde kendinden yükselecektir. Örneğin bugün altın alyans fiyatları 22 ayar için 500 TL ise bu zaman içinde 1000 TL ye kadar ulaşabilir. Dolayısıyla altın alyans almak nominal olarak zarar ettirmez ancak özellikle işli altınlarda olduğu gibi bu altını satarken mutlaka işçilik ve süsleme payı dikkate alınmayacak ve sadece altının değeri hesaplanacaktır. Bu sebeple bugün 2000 TL ye aldığınız bir alyansı yarın bir kuyumcuya gittiğinizde satmak isterseniz belki 400 TL ye ancak satabilirsiniz. Zira kuyumcu bu alyansın sadece altın değerini tartarak dikkate alacaktır.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. Berkan Reply

    Bende bu sene nişanlımla beraber alyans aldık. Zaten genelde 22 ayar oluyor klasik alyanslar. İki alyansı toplam 1900’e aldık ve gayet memnunuz.

  2. Eda Reply

    22 ayar almak lazım. Tabi bütçe varsa 24 ayarda alınabilir ama şahsen gerek olduğunu düşünmüyorum. Çok güzel 22 ayar altın alyans modelleri var piyasada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir