Genel

Aile Hekimi Sorgulama? Aile Hekimim Kim?

Aile hekimi sorgulaması yapmak için e devlet sayfanıza giriş yapmanız gerekmektedir. Aile hekimi sorgulamasını online platformdan yapmak istemiyorsanız, Aile Sağlığı Merkezi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Her vatandaşın bağlı bulundukları bir aile hekimi vardır. Aile hekimleri kişilerin ikamet adresine göre atanmaktadır.

aile hekimi sorgulama

E devlet Üzerinden Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden aile hekimi sorgulama yapmak isteyen vatandaşların ilk olarak e devlet kapısına girmeleri gerekmektedir. Giriş yapmak için kimlik doğrulaması yapılır. Farklı şekillerde kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. TC kimlik kartı ile, mobil imza ile, e devlet şifresi ile ya da e imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza merhaba size nasıl yardımcı olabilirim diye bir bildirim çıkacaktır. Buraya aile hekimi yazın ve ara tuşuna basın. En üstte çıkan sonuca tıklayın. Sizden istenilen bilgileri eksiksiz girmeniz halinde aile hekiminizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

SMS Üzerinden Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS üzerinden aile hekimi sorgulama yapabilirsiniz. Hem de hattınızın hangi operatöre bağlı olduğu fark etmeyecektir. Ancak operatöre göre kişilerin atmaları gereken SMS farklı olacaktır. Eğer Turkcell operatörüne bağlı iseniz telefonunuzun mesaj kısmına geldikten sonra AH yazın boşluk bırakıp telefon numaranızı yazın ve mesajınızı 6998’e kısa mesaj olarak gönderin. Operatörünüze göre ücretlendirilirsiniz. Türk Telekom kullanıcısı iseniz telefonunuzun mesaj kısmına geldikten sonra AH yazın boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı yazın ve mesajınızı 5115’e kısa mesaj olarak gönderin. Kısa sürede kimin aile hekiminiz olduğu mesaj olarak gönderilecektir. Sorgulama işlemi için 1 TL ödemeniz gerecektir. Vodafone kullanıyorsanız telefonunuzun mesaj kısmına geldikten sonra hekim yazın boşluk bırakıp telefon numaranızı yazın ve mesajınızı 6998’e kısa mesaj olarak gönderin.

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

aile hekimi değiştirme nasıl yapılır

Aile hekimi değiştirme kişilerin adres değiştirmesi ya da mevcut aile hekiminden memnun olmaması halinde mümkündür. Her vatandaşın aile hekimini değiştirmeye hakkı vardır. Aile hekimini değiştirmek için e nabız adresine giriş yapın. TC kimlik no ile e nabız şifresi bilgilerini girin. Dilerseniz e devlet sistemi üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Sisteme kayıt olmadan giriş yapılması mümkün değildir. Kaydınız yoksa önce kayıt oluşturun sekmesine tıklayın. Giriş yaptıttan sonra sol kısımda yer alan menüde aile hekimi değiştir seçeneğini göreceksiniz. Buradan sizden istenilen bilgileri girdikten sonra değiştirme işlemini tamamlarsınız. E nabız sistemi sayesinde sizden istenilen bilgileri bulunduğunuz yerden girebilir, aile sağlığı merkezlerini ziyaret etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca işlemi yapmak için herhangi bir ücret de ödenmez.

Aile Hekimi Sorgulama Ekranı Üzerinden Hangi Bilgileri Görüntüleyebilirim?

Aile hekimi sorgulama ekranından görülebilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile hekimi adresi,
 • Aile hekiminden faydalanan kişinin ad ve soyadı,
 • Aile hekiminin bağlı bulunduğu kurum adı,
 • Aile hekimi ad ve soyadı.

Bu bilgilerin dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

Aile Hekimi İlk Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile hekimi ilk kayıt işleminin yapılması henüz kendilerine aile hekimi atanmamış kişiler için gereklidir. Aile hekimi atama işlemlerinin tümünün gerçekleştirilmesinden Sağlık Bakanlığı sorumludur. Aile hekiminin doluluk durumuna ve ikametgaha göre atamalar yapılır. Adres değişikliği yapan kişilerin ilk kayıt işlemlerini unutmadan yapmaları gerekir. İlk kayıt işleminin yapılması için toplum sağlığı müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir. Daha sonra aile hekimi tercih formu doldurulur ve aile hekimi talep edilir. Bazı durumlarda aile hekiminden gezi, tatil ya da seyahat gibi nedenlerden dolayı uzak kalınabilir. Böyle bir durumda kişiler aile hekimi hizmetinden misafir olarak faydalanacaklardır. Kişilerin aile hekimlerini değiştirmelerine gerek yoktur.

E Nabız Sistemi Üzerinden Aile Hekimi Değiştirirken Şartlar

E nabız sistemi üzerinden aile hekimi değiştirilmesinde şartlar yerine getirilmelidir. Değişiklik yapılacak aile hekiminin hasta sayısının 4 binden az olması gerekir. Eğer hizmet almak istediğiniz aile hekiminde kayıtlı görülen 4 bin tane hasta varsa, bu hekimden hizmet almanız mümkün değildir. Sistemden kayıtlı hasta doluluk oranı az olan bir kişiyi tercih etmeniz gerekecektir. Bunun anlaşılması için hekim isimlerinin yanında renklerle bir sembol kullanılmıştır. Eğer bu sembol tamamen kırmızı renkte ise bu durum hekimin tamamen dolu olduğu anlamına gelir. Sarı renk olması halinde hekimin hasta sayısının 3 bin 500’ten az olduğu bilinir. Yeşil renkli sembol ise hekimin yeni hastalar için açık olduğu anlamına gelir. Bu hekimler arasından seçim yapmanız mümkündür.

Aile hekimini değiştirmek isteyen bir kişi toplam 3 ay içinde en çok 1 kere aile hekimini değiştirebilir. Eğer ayın 5’i ile 21’i arasında değişiklik talep ettiyseniz gün içinde değişiklik talebiniz onaylanır. Eğer ayın 21’inden sonra değişiklik için talepte bulunduysanız talebinizin sisteme işlenmesi için ayın 5’ine kadar beklemeniz gerekecektir.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

aile hekimi görevleri nelerdir

Aile hekiminin yerine getirmesi gereken görevler şu şekilde sıralanabilir:

 • Periyodik sağlık muayenesini yapar,
 • Hekimlik yaptığı sırada karşısına çıkan ve diğer insanları da ilgilendiren konular hakkında toplum sağlığı merkezine gerekli bilgileri verir,
 • Kişilere rehabilitasyon, tedavi ve tanı konusunda koruyucu sağlık hizmetleri vermekle görevlidir,
 • Kendisine kayıtlı olan hastanın ilk değerlendirmesini yapar,
 • Toplum sağlığı merkezi ile iş birliği içinde çalışmalarını yürütür,
 • Tetkik hizmetlerin verilmesini sağlar,
 • Gerektiğinde hastayı gözlem altına alır ve tedavilerini yürütür,
 • Kendisine kayıtlı olan hastaları yılda en az 1 kere değerlendirir,
 • Sağlık kayıtları tutarak bildirimleri verir,
 • Bakanlık tarafından belirlenmiş olan mevzuata göre hareket eder,
 • Bakanlık tarafından verilen eğitimlere katılır,
 • Hastanın gözlem amaçlı yatmasını ve tedavisini sağlar.

Aile Hekiminin Maaşları Ne Kadar?

aile hekimi ne kadar maaş alıyor

Aile hekiminin maaşları 5 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu maaş miktarı yeni göreve başlayan bir hekim için geçerlidir. Hekimin tecrübesi, dil bilgisi, varsa uzmanlığı, yetenekleri, eğitim durumu, çalışmak istediği kurumdaki maaş politikası ve buna benzer pek çok hizmet, maaş miktarı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Evli olan ve çocuk sahibi aile hekimleri maaşlarına ek olarak aile ve çocuk yardımı da alırlar. Gün içinde muayene edilen hasta sayısı maaş miktarını etkiler. Kişinin muayene ettiği hasta sayısı arttıkça aldığı maaş miktarı da artacaktır. Aile hekimleri maaşları dışında ek ödemeler de alırlar. Aile hekimlerinin internet giderleri maaşlarına ek olarak yansır. Bazı durumlarda bu ekler ile beraber aile hekimlerinin aldıkları maaş miktarı 20 bin TL’yi bulabilmektedir.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin ilk önce 6 sene boyunca süren tıp eğitimini almaları ardından da 3 sene sürecek aile hekimi eğitimini almaları gerekmektedir. İyi okullardan mezun olmanız halinde bu durum maaş miktarına da olumlu yönden katkı sağlar. Aile hekimlerinin aldıkları maaş miktarının fazla olması ve çalışma koşullarının rahat olması her geçen gün daha fazla insanı aile hekimi olmasını istemesine neden olur. Bir aile hekimi hafta içinde en çok 40 saat çalışabilir. Gün içinde sabah 8 ile akşam 5 arasında çalışırlar yani toplam günlük 9 saat mesai yaparlar.

 

Aile Hekimi Randevu Alma

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Heyet Raporu Nedir, Nasıl Alınır? (Tam Teşekküllü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir